
Historia naszej szkoły
Historia szkoły w Proszeniu jest bardzo bardzo długa i bogata. Początki zorganizowanej edukacji we wsi miały miejsce w 1913 roku, kiedy to z inicjatywy Jana Przybyła i przy poparciu wszystkich mieszkańców wsi utworzono szkołę, składającą się z dwóch oddziałów i mieszczącą się w prywatnym budynku p. Stanisława Przybyła w Proszeniu Nowym. W 1925 roku na wydzielonym gruncie 30 arów ziemi mieszkańcy Proszenia w czynie społecznym wybudowali budynek szkolny wraz z remizą strażacką, który przeznaczono na 4-klasową szkołę powszechną. Szkoła w takiej formie przetrwała do 1951 roku. Utworzono w międzyczasie klasę piątą, szóstą i siódmą. W związku z dynamicznym rozwojem szkoły dawały znać o sobie trudne warunki lokalowe. Podjęto próby rozwiązania tego problemu, których efektem stała się budowa nowego obiektu szkolnego. Latem 1966 roku oddano do użytku budynek wzniesiony z funduszy państwowych przy pomocy społeczności lokalnej.
W 2004 roku przy szkole powstał Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca ,,Proszeniacy”, a 11 czerwca 2006 roku szkole nadano imię Miry i Tadeusza Sygietyńskich. Szkoła do dzisiaj kultywuje tradycje założycieli MAZOWSZA, jedynego w swoim rodzaju i największego zespołu ludowego na świecie.
Kolejne lata były dla szkoły mniej spokojne. Niż demograficzny spowodował, że w Proszeniu tak jak i w innych szkołach malała liczba uczniów, utrzymanie szkoły stało się bardzo kosztowne dla samorządu. We wrześniu 2015 roku Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros na spotkaniu z mieszkańcami wsi przedstawił różne możliwości utrzymania szkoły we współpracy ze społecznością lokalną. I tak 15 października powstało Stowarzyszenie Na Rzecz Szkoły w Proszeniu, której podstawowym celem było przejęcie szkoły wraz z oddziałem przedszkolnym i jej prowadzenie. Wiarę pokładał w tej inicjatywie i pomagał w jej realizacji Andrzej Jaros Buristrz Wolborza. Udało się. Na przełomie roku 2017/2018 wyremontowano boisko sportowe, powstał piękny obiekt wielofunkcyjny z boiskiem do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej i tenisa ziemnego, dostępny dla uczniów i mieszkańców miejscowości. Od stycznia do września 2019 r. przeprowadzony gruntowny remont szkoły, którego wartość wyniosła blisko 2,2 mln zł. Nasza szkoła położona jest w malowniczej okolicy na obrzeżach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Wokół Szkoły powstaje ogród botaniczno – dendrologiczny.
Szkoła w Proszeniu oferuje
- naukę w kilkunastoosobowych zespołach klasowych
- naukę języka angielskiego od zerowej klasy
- naukę języka niemieckiego od czwartej klasy
Zajęcia pozalekcyjne
- koło matematyczne dla olimpijczyków
- przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z matematyki
- tenis ziemny
- zajęcia naukowo-techniczne
- zajęcia z języka angielskiego
- koło fizyczne
- warsztaty kreatywności i wyobraźni
- zajęcia z programowania
- robotyka
Dziecięcy Ludowy Zespół Pieni i Tańca "Proszeniacy" pod patronatem Państwowego Zespołu Ludowego Pieni i Tańca "Mazowsze".
Dodatkowe atrakcje
- stała współpraca z teatrami i filharmonią
- wycieczki przedmiotowe
- wyjazd na "zieloną szkołę"
- wyjazd na basen i halę sportową
- konkursy przedmiotowe
- dyskoteki, zabawy i uroczystości szkolne
Kadra szkoły
- wykwalifikowana stale doskonaląca swoje umiejętności
- gwarantująca wysoki poziom nauczania